Print Email
 

Day 2 Far West Regional Results

 
 

Honolulu, HI - 6/20/18

 

Day 2 of competition had Utah teams finish up with 7 Wins, 8 Losses, 6 Ties.

 

Stand out performances come from:

-16UG USA Premier 02, coached by Patrick Rennie, are now 2-0 with 10 goals scored and only 1 allowed.

-16UG La Roca FC 02, coached by Felipe Diaz, are also 2-0 in tournament play.

-18UG Utah Celtic FC 00, coached by Steve Magleby, are 2-0 with 9 goals for and 1 against.

 

To find full schedules and results CLICK HERE.


UYSA Clubs in Far West Regional Championships, Schedules and Results Day 2:

 

13UG - La Roca - PO, Francisco Ovalle

Pool C    

Game 1:    Mon, June 18, 11am

            vs. Surf Hawaii 05 Academy (HI)

            Result: L (0-3)

    Game 2:    Tue. June 19, 9:30am

            vs. Slammers FC (CA-S)

            Result: L (0-4)

    Game 3:    Wed. June 20, 12:30pm

            vs. Crossfire Schmetzer 2005A (WA)

            Result:

 

13UG - Utah Celtic 05, Steve Magley

        Pool D

Game 1:    Mon, June 18, 4pm

            vs. Crossfire United 05 THUSC (OR)

            Result: L (0-5)

    Game 2:    Tue. June 19, 11:00am

            vs. AUFC 05 (NM)

            Result: L (2-5)

    Game 3:    Wed. June 20, 8:00am

            vs. Scottsdale Soccer 05 Blackhawks Champman (AZ)

            Result:

 

13UB - La Roca S - CS, Celso Santos

        Pool B

Game 1:    Mon, June 18, 9:30am

            vs. Players SC (NV)

            Result: L (2-1)

    Game 2:    Tue. June 19, 8:00am

            vs. Seattle United Copa (WA)

            Result: W (3-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 12:30pm

            vs. FC Hawaii 05 Red (HI)

            Result:

 

13UB - USA Premier B05 Angeletti, Sean Angeletti

        Pool C

Game 1:    Mon, June 18, 11:00am

            vs. CDA Slammers FC HB05 Elite (CA-S)

            Result: T (2-2)

    Game 2:    Tue. June 19, 9:30am

            vs. 4-H 05 Joga Jr (OR)

            Result: W (4-2)

    Game 3:    Wed. June 20, 9:30am

            vs. Rush 05 (HI)

            Result:

 

14UG - Utah Celtic FC 04, Jerry Pennock

        Pool C

Game 1:    Mon, June 18, 8:00am

            vs. LVPSA 04 Red (NV)

            Result: T (3-3)

    Game 2:    Tue. June 19, 4:00pm

            vs. CDA Slammers HB Elite (CA-S)

            Result: W (5-0)

    Game 3:    Wed. June 20, 4:00pm

            vs. AZ Arsenal Premier Teal (AZ)

            Result:

 

14UB - Sparta 04 Premier JK, Justus Koelliker

        Pool A

Game 1:    Mon, June 18, 2:00pm

            vs. LAGSB 04 Elite (CA-S)

            Result: L (0-2)

    Game 2:    Tue. June 19, 3:30pm

            vs. Scottsdale Blackhawks 04 Jones (AZ)

            Result: T (2-2)

    Game 3:    Wed. June 20, 4:00pm

            vs. Rush 04 (HI)

            Result:

 

15UG - Impact MN, Mondis Neff

        Pool D

Game 1:    Mon, June 18, 12:00pm

            vs. Palo Alto 03 Blue (CA-N)

            Result: T (1-1)

    Game 2:    Tue. June 19, 4:00pm

            vs. Albion SC Las Vegas 03 Academy (NV)

            Result: W (2-0)

    Game 3:    Wed. June 20, 8:00am

            vs. Greater Seattle Surf 03 A (WA)

            Result:

 

15UG - Avalanche 03 Black, Greg Coronado

        Pool C

Game 1:    Mon, June 18, 2:00pm

            vs. Leahi 03 Premier (HI)

            Result: L (0-6)

    Game 2:    Tue. June 19, 4:00pm

            vs. Inland Empire Surf SC (CA-S)

            Result: L (0-9)

    Game 3:    Wed. June 20, 12:00pm

            vs. LVPSA 03 Red (NV) (FW-C)

            Result:

 

15UB - Sparta 03 Premier MD, Marcos E de Ruiter

        Pool C

Game 1:    Mon, June 18, 12:00pm

            vs. FC  Portland 03 Navy (OR)

            Result: W (2-1)

    Game 2:    Tue. June 19, 8:00am

            vs. Total Futbol Academy (CA-S)

            Result: L (1-2)

    Game 3:    Wed. June 20, 2:00pm

            vs. Rush 03 (HI)

            Result:

 

15UB - La Roca CS, Celso Santos

        Pool A

Game 1:    Mon, June 18, 8:00am

            vs. Eastside FC (WA)

            Result: W (2-0)

    Game 2:    Tue. June 19, 12:00pm

            vs. TVSC 03 Blue (AZ)

            Result: T (0-0)

    Game 3:    Wed. June 20, 4:00pm

            vs. LVSA 03 Silver (NV) (NL-B1)

            Result:

 

16UG - USA Premier 02G - PR, Patrick Rennie

        Pool B

Game 1:    Mon, June 18, 10:00am

            vs. Santa Clara Sporting 02 Green (CA-N)

            Result: W (3-0)

    Game 2:    Tue. June 19, 8:00am

            vs. NM Sting Samba Elite 02 (NM)

            Result: W (7-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 4:00pm

            vs. WA Timbers 02 Red 1 (OR)

            Result:

 

16UG - La Roca FD 02, Felipe Diaz

        Pool C

Game 1:    Mon, June 18, 4pm

            vs. Cook Inlet S.C. 02 (AK)

            Result: W (2-0)

    Game 2:    Tue. June 19, 10:00am

            vs. Idaho Rush 02 Premier (ID)

            Result: W (4-2)

    Game 3:    Wed. June 20, 4:00pm

            vs. 02 EBU Bay Oaks Mavericks Gold (CA-N)

            Result:

 

16UB - Sparta 02 Premier DM, Damian Munoz

        Pool D

Game 1:    Mon, June 18, 2:00pm

            vs. Folsom Lake Earthquakes Premier 02 (CA-N)

            Result: L (0-1)

    Game 2:    Tue. June 19, 10:00am

            vs. Rio Rapids SC Velocity 02 (NM)

            Result: L (0-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 8:00am

            vs. Colorado Rush 02 Academy (CO)

            Result:

 

17UG - La Roca S - ML, Mathew Long

        Pool B

Game 1:    Mon, June 18, 10:00am

            vs. Arizona Arsenal Teal (AZ)

            Result: L (0-3)

    Game 2:    Tue. June 19, 12:00pm

            vs. Rebels 2001 Elite (CA-S)

            Result: L (0-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 10:00am

            vs. Capital FC Timbers 01 Goodwin (OR)

            Result:

 

17UB - Sparta 01 Premier JK, Justus Koelliker

        Pool B

Game 1:    Mon, June 18, 10:00am

            vs. Eastside FC 01 Red (WA)

            Result: T (2-2)

    Game 2:    Tue. June 19, 12:00pm

            vs. Santa Barbara Soccer Club (CA-S)

            Result: L (0-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 2:00pm

            vs. Legacy 02/01 BR (AZ)

            Result:

 

18UG - Utah Celtic FC 00, Steve Magleby

        Pool A

Game 1:    Mon, June 18, 4:00pm

            vs. Legends FC South (CA-S)

            Result: W (3-1)

    Game 2:    Tue. June 19, 12:00pm

            vs. Ka’oi Quest Black 00/01 (HI)

            Result: W (6-0)

    Game 3:    Wed. June 20, 2:00pm

            vs. Washington Rush (WA)

            Result:

 

18UB - UDA 00B Blue, Bewar Yousif

        Pool C

Game 1:    Mon, June 18, 12:00pm

            vs. Club America of CO Gladiadores 00 (CO)

            Result: W (3-1)

    Game 2:    Tue. June 19, 2:00pm

            vs. Slammers FC 00JL (CA-S)

            Result: T (0-0)

    Game 3:    Wed. June 20, 12:00pm

            vs. BYE

            Result:

 

18UB - La Roca FC, Ariel Bravo

        Pool A

Game 1:    Mon, June 18, 8:00am

            vs. Rush 00 (HI)

            Result: T (2-2)

    Game 2:    Tue. June 19, 10:00am

            vs. Santa Monica United FC 2000 (CA-S)

            Result: L (1-5)

    Game 3:    Wed. June 20, 8:00am

            vs. Santa Clara Sporting 00 Green (CA-N)

            Result:

 

19UG - La Roca PO, Poncho Ovalle

        Pool B

Game 1:    Mon, June 18, 12:00pm

            vs. Utah FC 99 Black (UT)

            Result: L (0-2)

    Game 2:    Tue. June 19, 4:00pm

            vs. Legends FC Academy 2 99 (CA-S) (NLWT)

            Result: T (1-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 8:00am

            vs. Hawaii Heat FC 99 (HI)

            Result:

 

19UG - Utah FC 99 Black, Eric Brady

        Pool B

    Game 1:    Mon, June 18, 12:00pm

            vs. La Roca PO (UT)

            Result: W (2-0)

    Game 2:    Tue. June 19, 4:00pm

            vs. Hawaii Heat FC 99 (HI)

            Result: T (1-1)

    Game 3:    Wed. June 20, 8:00am

            vs. Legends FC Academy 2 99 (CA-S) (NLWT)

            Result:

 

19U Boys - Rangers 99 Premier, Steve Magelby

        Pool C

    Game 1:    Mon. June 18, 8:00am

            vs. Pride Predators 99 (CO)

            Result: W (6-1)

    Game 2:    Tues. June 19, 12:00pm

            vs. FC Golden State White (CA-S)

            Result: T (2-2)

    Game 3:    Wed. June 20, 2:00pm

            vs. Hawaii Rush 99 (HI)

            Result:
 

Back

 
 
 
usyouthsoccer.org